Optage din virksomhed for langsigtede fordele

Hvis du overvejer at dreje din lille virksomhed til et selskab, er der visse fordele kan forvente, når det kommer til skatter, ansvar og firma operationer. Om indarbejdelse er ikke svaret for alle virksomheder, er det godt at blive fortrolig med fordelene fra starten, så du kan maksimere din virksomheds potentiale for fremtidig vækst.

Optage din virksomhed for mulige skattefordele

Skattemæssige fordele er den vigtigste grund til mange virksomheder beslutter at indarbejde. En corporation gør det muligt at akkumulere deres rigdom og aktiver med særlige skattesatser betydet for selskaber. Disse priser er en smule lavere end skattesatser for enkeltpersoner. Du skal betale selvstændig beskæftigelse skatter (herunder social sikring-skat) samt regelmæssig indkomstskat, når du ejer en mindre virksomhed og ikke indarbejde virksomheden, kvartalsvis eller i et engangsbeløb. Opererer som en corporation gør det muligt at oprette en lønningslisten struktur ligner arbejder for en anden, hvor disse skatter er taget ud af din lønseddel lidt efter lidt på en regelmæssig basis.

Selskaber kan fradrage mange driftsudgifter uden begrænsning. De kan også opdele indkomst med aktionærer, en proces, der ofte sænker de samlede skatteklasse for corporation. Udtrykket for dette er kaldet “flytte.” Selskaber er også mindre modtagelig for IRS revisioner, mens enkeltmandsvirksomheder er målrettet ofte for revisioner.

Corporation fordele for medarbejdere

Når du optage din virksomhed, kan du modtage skattefri fordele som en medarbejder som medicinsk forsikring, livsforsikring, en pensionsordning, uddannelse, arbejdsrelaterede rejser, og klienten eller medarbejder underholdning. De fleste stater mulighed for disse ydelser, selv om din virksomhed kun har én medarbejder.

Erstatningsansvar fordele

Ansvar er en anden vigtig fordel med at danne en corporation. Fordi en corporation er en juridisk enhed, er det samme person, hvilket betyder, at det kan blive sagsøgt eller sagsøge en anden. Aktionærerne er ikke ansvarlig for foreningens forpligtelser og gæld. I en enkeltmandsvirksomhed eller partnerskab, kan du miste alt, hvad du har (herunder dit hjem og personlig formue), hvis en retssag er indgivet mod virksomheden.

Selskaber Live

Efter du har pensioneret eller videregivet, din corporation vil stadig eksistere for en anden til at fortsætte virksomheden. Dette er muligt, fordi et selskab ikke stole på en eller to personer til at være en operationel business. Det er en selvstændig juridisk enhed, der kan betjenes af en gruppe af aktionærer og bestyrelse.

Økonomiske fordele

Når du indarbejde, giver du din virksomhed mulighed for at vokse finansielt. Det er meget lettere at rejse penge til et selskab, og aktionærer kan hjælpe med at gøre det muligt, at du som individ ikke kan udføre på din egen. Virksomheden vil have større mulighed for at vokse og blive en stor succes som et selskab.

Danner en LLC

Selv når de overvejer alle fordelene ved at indarbejde, kan du måske stadig tøvende over for denne beslutning. Danner en LLC (aktieselskab) er en anden mulighed. Når du danner en LLC, opretter du en juridisk enhed for din forretning bare med en corporation. Du er ikke juridisk ansvarlig for virksomhedens gæld, men skattekrav er anderledes end dem i et selskab. Vær sikker på at studere forskellene mellem to inden der træffes en beslutning. LLC dannelse kan være den rigtige avenue til din lille virksomhed.

Hvis du føler, det vil gavne din forretning til at optage, kan du tjekke store ressourcer på internettet for at hjælpe processen gå glattere. Der er mange websteder, der giver dig mulighed at optage online og give nyttige værktøjer, så du kan begynde at nyde corporate fordele på ingen tid.